Statistika 2018

ČINNOST KNIHOVNY MĚSTYSE KŘEMŽE V ROCE 2018

STATISTIKA KŘEMŽE
REGISTROVANÍ ČTENÁŘI, NÁVŠTĚVNÍCI, VÝPŮJČKY

V  roce 2018 byla od ledna do konce května omezená výpůjční doba v knihovně v Křemži, z důvodu dlouhodobé nemoci knihovnice.
     Půjčovalo se pouze v pondělí a ve čtvrtek od 13.00 – 17.00 hodin. V té době také knihovna nepořádala téměř žádné akce.
     Z těchto důvodů, přišlo do knihovny v Křemži méně návštěvníků a během roku 2018 se snížil i počet návštěvníků internetu, především proto, že internet přestali využívat pravidelní dětští návštěvníci.
     Od roku 2015 má Knihovna městyse Křemže každoročně více než 400 registrovaných čtenářů. Jejich počet každoročně stoupal, ale v roce 2018 poklesl na 405 registrovaných čtenářů, z toho 188 do 15 let.
     Počet virtuálních návštěv webových stránek, i návštěvy on-line katalogu knihovny, se v tomto roce opět zvýšily. Návštěvy výpůjčního protokolu lehce poklesly. Hodně velké snížení zaznamenala návštěvnost kulturních a vzdělávacích akcí. Vzhledem k již zmiňovanému omezení provozní doby, se výrazně snížil počet zorganizovaných akcí, kterých bylo vloni pouze 21, tedy o více než polovinu méně, oproti 51 akci z roku 2017.
      Z důvodu omezené výpůjční doby v Knihově městyse Křemže, se snížil i počet výpůjček, a tím i počet prolongací. To znamená, že někteří čtenáři nepřečetli půjčené knihy v základní lhůtě, která je 50 dní a knihy si ponechali doma déle.
Velký počet prolongací má knihovna také z důvodu půjčování knih pobočkám v Chlumu a Mříči. Pobočky jsou vedeny ve výpůjčním protokolu jako čtenáři. Každá pobočka má půjčených asi 600 knih na jeden až dva roky, a při každé návštěvě knihovny, se jim výpůjční doba u hodně knih prodlužuje.